Round up of yesterday's matches :
(think I forgot to mention midweek Flackwell won their FA Cup replay and landed a real 'plum' in the next round: H v Slough
- mumblings about cameras on their twittersphere but they appear to have been a bit previous - the Beeb currently looks to be going with Irlam vs York City.)Sat 14th Sept
FA Vase 2nd Qualifying093 Bedford 0-4 Bedfont & Feltham
095 Harefield United 1-3 Rothwell Corinthians
096 Wembley 1-3 Risborough Rangers
097 Buckingham Athletic {SIX} 6-0 Hillingdon
098 Harborough Town 3-3 Hillingdon Borough
099 Northampton O.N. Chenecks 3-1 Northampton Sileby Rangers
101 Wellingborough Town 1-0
Holyport102 Raunds Town 1-2
Flackwell Heath – ‘Heathens’ win it on 87’ with a long range strike from Jack Taylor – having led from about the half-hour mark – home side had levelled with 15’ left.103 Aylesbury Vale Dynamos 3-1 Rugby Borough
104 North Greenford United 0-2 Oxhey Jets
106 Lutterworth Town {SIX} 6-0 Amersham Town
107 Crawley Green 4-0 Winslow United
108 A.F.C. Hayes 2-0 London Tigers
109
Abingdon United 3-1
Reading City –
bit of a shock for City vs Hellenic 1st Div side – 2nd Cup defeat in a week to lower ranked opponents110 Fairford Town {SIX} 6-1 Shortwood United
112
Frimley Green 0-3
Ascot United113 Malmesbury Victoria 2-1
Camberley Town114 Longlevens 2-1 Newent Town
115 Milton Keynes Robins 4-1
Fleet Spurs116
Shrivenham 2-2 Clanfield 85
117
A.F.C. Aldermaston 1-3
Binfield118
Tadley Calleva 1-0
Royal Wootton Bassett Town119 Sidlesham 2-4 Kennington aet FT 2-2
120 Crawley Down Gatwick 4-6 Mile Oak
121 Midhurst & Easebourne 0-2 Crowborough Athletic
122 Hassocks 1-6 [SIX} Horley Town
123 Seaford Town 2-0 F.C. Deportivo Galicia
124 Hollands & Blair 1-2 Deal Town
125 Westside 3-2 Bexhill United
126 Molesey
A-A Greenwich Borough
– bad injury to the visiting keeper on 80’128 Sporting Club Thamesmead 3-1 Billingshurst
129
Knaphill 2-2 Tunbridge Wells aet
130 Raynes Park Vale 4-1 Walton & Hersham
131 Beckenham Town {SIX} 6-0
Farnham Town132 Peacehaven & Telscombe 3-2
Spelthorne Sports133 Lancing 0-4 Worthing United
134 Arundel 1-7 {SEVEN} Welling Town
135 Croydon 1-3 Colliers Wood United
136 Punjab United 3-2 Loxwood
137
Cobham 2-4
Badshot Lea138 Lordswood 0-1 Sheppey United
139 Redhill 4-3
Bagshot140 Snodland Town 3-2 Bridon Ropes
141 Rusthall 2-1 Godalming Town att 148
- Was at this – M25 was *&^%ed which ruled out plan A of Seaford v Deportivo (finished 2-0)
Rusthall is a sleepy townlet/suburb/village two miles west of Tunbridge Wells off the A26 - according to Wiki - famous for :
a) a rock-formation that from a certain angle looks like a Toad
b) something to do with Yehudi Menuhin's son??
c) when T.Wells got it's railway station and be came more fashionable half the houses in Rusthall were put on giant sleds and dragged into more desirable positions closer to it's bigger neighbour!
- Ground is a nice set-up - decent game in bright sunshine
- ‘G’s are a very young side who were unable to force a replay though they had a man advantage late on; thanks to first ‘sin-binning’ that I’ve seen.
- no-one in the crowd realised that the chap hadn’t gone for a Red Card – he sat between the dugouts for the remaining part of the game – was ‘ejected’ from play on about 81’ so effectively the same as a red.142 K Sports 0-3 Glebe
143 Holmesdale 0-1
Egham Town144 Corsham Town 1-3 Romsey Town
145 Bradford Town 1-0 Hamble Club
146 Hythe & Dibden 2-3 A.F.C. Portchester
147
Alton 1-2 Westbury United
148 Devizes Town 1-3 Newport (IoW)
149 Dorchester Sports 2-4 Christchurch
150 Bashley 1-4 Lymington Town
151 Warminster Town 2-1
Alresford Town152 East Cowes Victoria Athletic 3-2 Fareham Town
153 Cowes Sports {SEVEN} 7-3 Verwood Town
154 Laverstock & Ford 0-4 Brockenhurst
155 Sherborne Town 2-2
Petersfield Town156 Downton 2-1 Wincanton Town
157 Camelford 2-1 Ashton & Backwell United
158 St. Blazey 1-3 Falmouth Town
159 Cheddar 0-5 Tavistock
160 Shepton Mallet 5-2 Street
161 Cadbury Heath 1-5 Exmouth Town
162 Radstock Town 2-3 Bovey Tracey
163 Ivybridge Town 2-3 Roman Glass St. George
164 Sidmouth Town 0-5 Cullompton Rangers
165 Bodmin Town 0-4 Buckland Athletic
166 Wells City 1-2 Newton Abbot Spurs
167 Torpoint Athletic 4-1 Portishead Town
aet FT 1-1168 Saltash United 2-1 Porthleven
169 Helston Athletic 2-0 Axminster Town
LeagueNAT
Barnet 1-0
Maidenhead UnitedStockport County 1-2 Aldershot Town
Woking 2-2 Ebbsfleet United –
‘Cards’ concede two very late goals to ‘Fleet’ who finish the day in last place.
- Home side just hold top spot as 2nd place Bromley are held at Eastleigh and FC Halifax are beaten 0-1 at Notts County
- rapidly improving Yeovil are up to 4th – Magpies stay 6th
- Torquay lose at bottom club ChesterfieldNATN
Curzon Ashton 0-4
Brackley Town –
'Saints' in 7th – York, Chester and Kings Lynn pulling clear at the top.NATS
Bath City 2-2 Eastbourne Borough
Chelmsford City 3-3 Chippenham Town
Concord Rangers 0-2 Dartford
Dorking Wanderers 3-1 Maidstone United –
DW up to 4thDulwich Hamlet 2-3
Hungerford Town –
‘Crusaders’ trailed 2-0 at HT but an early 2nd Half goal from Liam Ferdinand started the turnaround for a vital win - they skip over H&R out of last place.Havant & Waterlooville 1-3 Braintree Town
Oxford City 2-2 Billericay Town
Slough Town 3-1 Hampton & Richmond Borough
St Albans City 1-4 Weymouth
Tonbridge Angels 0-2 Hemel Hempstead Town
Welling United 1-2 Wealdstone -
'Stones' have 30 pts from 33 and are racing clear at the topIL1-SE
Ashford Town (Middx) 1-1 Barking
Bedfont Sports 0-2
Bracknell Town –
'Robins' stay 4thHertford Town 1-9 {NINE}
Westfield –
‘Field’ have notched up an incredible 17 goals in four days …..they head the table tonight – unsurprisingly on GD - from Hanwell and previous leaders T&M who were held at Harlow.
– they put 8 past FC Romania in a League Cup tie last Tuesday
– Bracknell up next at Larges Lane on TueMarlow 2-4
Chertsey TownNorthwood 1-3 Hanwell Town
South Park 3-0
Staines TownUxbridge 6-0 FC Romania
Ware 2-1
Chalfont St Peter –
‘Saints’ first defeat at unbeaten WareSLP-C
Banbury United 0-0 Hitchin Town –
‘Puritans’ keeper saves two pens – John Mills hits the post for them late on.Kings Langley 0-2 Hednesford Town
SLP-S
Beaconsfield Town 0-4 Wimborne Town –
‘Rams’ pointless from 7 games now and are rooted to the foot.Blackfield & Langley 2-0
Farnborough
Hartley Wintney 1-4 Tiverton Town
Hayes & Yeading United 2-1 Yate Town
Merthyr Town 1-3
Chesham Utd –
‘Generals’ stay 3rd behind leaders Poole and TruroTaunton Town 1-1 Swindon Supermarine
Walton Casuals 2-1 Weston-super-Mare –
‘Casuals’ pick up their first points of the termSL1-C
Aylesbury United 2-0 Coleshill Town
Didcot Town 2-1 St Neots Town
Kidlington 1-1 Biggleswade
North Leigh 0-2 Bedford Town
Wantage Town 0-7 {SEVEN} Berkhamsted –
hapless ‘Freds’ put to the sword by rampant leaders.Welwyn Garden City 1-2
Thame United –
Thame pick up first winSL1-S
Basingstoke Town 1-2 Cinderford Town
Evesham United 2-0
Winchester CityHighworth Town 0-3 Melksham Town
- bit of an upset on current form - 'Worthians' play down at STEP05 new boys Tavistock, in the next round of the cupThatcham Town 4-3 Bideford –
Kingfishers sit 2nd behind Frome with a game in hand – the leaders surprisingly held at home by lowly Willand who picked up their first points of the season and in doing so drop sorry-looking Basingstoke to bottom spot.CCLP
Abbey Rangers 0-1 Sutton Common Rovers
Guildford City 0-1 Balham
CCL1
Kensington & Ealing Boro 1-5 Jersey Bulls -
'Bulls' charge on 7 from 7HELLP
Lydney Town 1-0
Brackley Town Saints –
hosts go third behind Binfield on GDB&B Trophy Abingdon Town 0-2 Kennington Athletic
Faringdon Town 2-7 {SEVEN} Newbury
Finchampstead 2-4 Bracknell Town Res
Kintbury Rangers 2-3 Westwood Wanderers
Reading City U23 2-3 Didcot Town Development
Richings Park 2-2 Berks County FC H win pens 4-3
Saxton Rovers 0-1 Wantage Town Development
Windlesham United 2-6 {SIX} Langley
Woodley United 0-1 Wallingford TownWESS1
Andover New Street {SIX} 6-1 Folland Sports
Andover Town 0-5 United Services Portsmouth
Pewsey Vale 0-2 Fawley AFC
Whitchurch United 2-5 Bemerton Heath Harlequins
League CupPortland United 5-0
Fleet Town