....sorry - lagging a bit this week - here's a round-up of the w/e - been a busy m/w too - covered some highlights but more later hopefully ....
Fri 30th/Saturday 31st August/Sun 1st SeptFAV1Q
145 Risborough Rangers 6-0 Easington Sports
146
Holmer Green 0-1 Raunds Town
SUN 147 Irchester United 0-3 North Greenford United
- Got to this – easy enough trundle up the M40 and across to the other side of Northampton on the A45. Simple enough ground – STEP06 club – as is often the case at this level - all about the lovely/plush Sports Club and bar.
- On the pitch hosts overwhelmed by their STEP05 visitors who themselves not had a great start in the league.SUN 148
Long Crendon 4-3
Langley aet FT 2-2149 Wellingborough Town 4-1 Wellingborough Whitworth
150 Bedford 2-0 Burton Park Wanderers
151
Burnham 2-4 Harborough Town
- 'Blues did manage to edge past STEP04 Slimbridge on pens at the Gore last night in the FA Cup replay152 Eynesbury Rovers 2-0 Harpenden Town
153 Winslow United {SEVEN} 7-1 Rushden & Higham United
155 Rugby Borough 2-1 British Airways
156 Leighton Town 3-0 Bugbrooke St Michaels
157 Leverstock Green 1-1 Aylesbury Vale Dynamos
aet 1-1 replay Tue158 Lutterworth Town {SEVEN} 7-1 Pitshanger Dynamo
159
Holyport 3-2 Unite MK
160 Ardley United 1-3 Northampton On Chenecks
SUN 161
Chalvey Sports 0-1 Wembley
att 147162
Flackwell Heath 3-1 Arlesey Town
- watched Marcus's lads overcome in-form Reading City 3-1 at Magpie La last night (Tue) -
- the big fellah brought himself on for the last 20' with the game gripped at 1-1 - had an immediate & disruptive effect on their visitors back-line, as his very presence caused the young City defence to panic and give away a succession of free-kicks around the box. One floated cross was expertly cushioned in from close range by him, with several defenders 'hanging' off him, trying to hold him out.
Sadly not much later, he 'chased' a through ball (was offside anyway) and 'something went', requiring him to be subbed off with about 5' to go. Took about three to carry him off!
- there goes their Plan B for next Sat when they are away at Dartford-based Sutton Athletic in the FA Cup.163 AFC Hayes 3-1 Dunstable Town
164 Hanworth Villa 5-1 Marston Shelton Rovers
165 St Panteleimon 3-4 Long Buckby
166 Bedfont & Feltham 5-0 Lutterworth Athletic
167 Rothwell Corinthians 2-0 Desborough Town
168 Hillingdon 5-1 Rayners Lane –
minor shock as STEP07 Middx leaguers - not to be confused with 'Borough' and based at Brunel Uni easily put out STEP06 SSM side 169 NW London 0-2 Harefield United –
'hosts' are another STEP07 Middx side – g/share with Hadley in the SSM at Arkley (near the bottom of the M1)170 Hillingdon Borough 3-2 Kensington & Ealing Borough
171
Amersham Town 2-1
Thame Rangers FRI 172
Ascot United 3-3
Fleet Town att 175 replay Tuesday -'Yellamen' prevailed 3-1173 Tytherington Rocks 0-2 Newent Town
FRI 174
Shrivenham 3-2
Milton United 175
Cove 0-1
Fleet Spurs 176 Fairford Town 5-1
Abingdon Town 177
Frimley Green 3-1 Lydney Town
178 Thornbury Town 6-2 Cheltenham Saracens
179 Shortwood United 5-0 Tuffley Rovers
FRI 180 New College Swindon 0-7 {SEVEN}
Royal Wootton Bassett Town 181
Clanfield 85 {SEVEN} 7-3
Sandhurst Town -
minor shock: 'Fizzers' had been in decent league form - however they did surprisingly succumb last night, at home to Cove in the league, which could be a sign some things are quite right.....SUN 182
Wokingham & Emmbrook 2-1 Chipping Sodbury Town
aet FT 1-1 att 217183
Abingdon United 1-0
Eversley & California FRI 184
Binfield 1-0
Virginia Water aet att 129185 Malmesbury Victoria 3-0
Woodley United 186 Banstead Athletic 2-2 Greenwich Borough
aet FT 1-1187 Little Common 1-2 K Sports
188
Egham Town 3-2 FC Elmstead
189 Wick 0-4 Colliers Wood United
190 Lydd Town 5-5 Raynes Park Vale
aet FT 4-4191 Kent Football United 0-1 Snodland Town
192 Saltdean United 0-2 Lordswood
SUN 193 Tooting Bec 2-4 Walton & Hersham
194 Epsom & Ewell 1-4 Kennington
195 Molesey 4-3 Greenways
aet FT 2-2SUN 196 19:45 Littlehampton United 1-5 Bexhill United
197 AFC Varndeanians 2-2 Loxwood
aet FT 2-2 pens 2-4198
Farnham Town 2-1 Langney Wanderers
199 Sporting Club Thamesmead 3-2 Sutton Athletic
SUN 200 Littlehampton Town 0-4 Tunbridge Wells
201 Southwick 1-2 Billingshurst
202 Erith & Belvedere 3-0 Fire United
203 Rochester United 0-3 Mile Oak
204
Ash United 1-2
Badshot Lea 205 Shoreham 0-3 Crowborough Athletic
206 Holmesdale 2-1 Sheerwater
207 Crawley Down Gatwick 5-4 East Preston
aet ft 4-4208
CB Hounslow United 2-3 Beckenham Town
209 Bagshot 2-0 Broadbridge Heath
210 Bridon Ropes 2-2 Pagham AET
ft 2-2 PENS 4-3SUN 211 Meridian VP 0-2 Hassocks
212
Godalming Town 2-1 Hailsham Town
213 Storrington Community 0-6 {SIX}
Knaphill 214 Sheppey United 2-0 AFC Croydon Athletic
215 Seaford Town 2-1 Eastbourne United
216 Forest Hill Park 1-2 Westside
217 Lingfield 1-2 Horley Town
218
Guildford City 0-3 Glebe
219 Peacehaven & Telescombe 2-2 Steyning Town Community
aet FT 2-2220 Cobham 3-2 PFC Victoria London
221 AFC Spelthorne Sports 1-4
Spelthorne Sports 222 Balham 1-2 Rusthall
223 Lancing 3-2 Chessington & Hook United
224 Erith Town 2-2 Welling Town
aet FT2-2225 Midhurst & Easebourne 3-1 Alfold
226 Punjab United 5-0 Selsey
227 Sidlesham 1-1 Stansfeld
aet FT 1-1228 Lymington Town 5-2 Fawley
aet FT 1-1FRI 229 Fareham Town 2-0
Whitchurch United 230 Folland Sports 0-1 East Cowes Victoria Athletic
231
Alton 2-1
Andover New Street FRI 232 Hamble Club 4-0 Totton & Eling
233 Bashley 3-0 Bridport
234 Bemerton Heath Harlequins 1-2
Alresford Town aet FT 1-1235 Solent University 2-7 {SEVEN} Bradford Town
236 United Services Portsmouth 2-3 Sherborne Town
237 Calne Town 1-3 Downton
238 New Milton Town 1-4 AFC Portchester
239
Andover Town 1-4 Westbury United
240 Swanage Town & Herston 0-1 Dorchester Sports
241 Devizes Town 1-0 Stockbridge
242 Cowes Sports 2-0 Shaftesbury
243 Ringwood Town 1-1 Verwood Town
aet FT 1-1244 Amesbury Town 1-4 Christchurch
245
Petersfield Town 1-0 AFC Stoneham
246
Pewsey Vale 0-1 Laverstock & Ford
247 Clevedon Town 1-2 Roman Glass St George
248 Almondsbury 2-4 Buckland Athletic
249 Bishops Lydeard 1-3 Bodmin Town
250 Shepton Mallet 4-0 Wellington AFC
251 Bristol Telephones 1-3 Falmouth Town
252 Ivybridge Town 4-1 Bishop Sutton
aet FT 1-1253 Cullompton Rangers 2-0 Newquay
254 St Blazey 5-3 Godolphin Atlantic Newquay
255 Elburton Villa 1-5 Saltash United
256 Keynsham Town 0-1 Helston Athletic
257 Tavistock 4-1 Hallen
258 Street 3-0 Crediton United
259 Hengrove Athletic 0-1 Radstock Town
260 Cadbury Heath 3-0 Longwell Green Sports
261 Wells City 5-3 Millbrook
aet FT 2-2262 Welton Rovers 0-4 Newton Abbot Spurs
263 Bovey Tracey 3-1 Liskeard Athletic
264 Porthleven {SEVEN} 7-0 Callington Town
265 Ilfracombe Town 1-2 Torpoint Athletic
266 Odd Down 1-2 Portishead Town
267 Launceston 0-3 Cheddar
268 Exmouth Town 3-2 Brislington
Leagues:
NAT
Ebbsfleet United 1-2 Aldershot Town
Sutton United 0-3
Maidenhead United
Woking 3-2 Barrow
NATN
Gateshead 2-0
Brackley Town - Saints bounced back last night (Tue 3rd) with a decent win (3-1) at KidderminsterNATS
Billericay Town 3-0
Hungerford Town -
'Crusaders' looking a bit sorry of late, after last night rooted to the foot of the table; trek down to free-scoring Havant tonight (Wed) Chelmsford City 1-0 Bath City
Chippenham Town 1-2 Braintree Town
Concord Rangers 3-0 Welling United
Dartford 1-1 Hemel Hempstead Town
Dorking Wanderers 0-0 Dulwich Hamlet
Eastbourne Borough 4-1 Hampton & Richmond Borough
Oxford City 0-3 Havant & Waterlooville
- City got a battling point at home to Weymuff on TueSlough Town 1-1 St Albans City -
Rebels picked up a 2-0 win over Hemel at Arbour Pk last nightTonbridge Angels 1-1 Weymouth
Wealdstone 2-1 Maidstone United -
'Stones' followed this up with a 3-2 win at StAlebuns and go 7 points clearSLP-S
Chesham United 2-1 Blackfield & Langley
– Generals up to 4thDorchester Town 2-3
Hartley Wintney
Farnborough 0-2 Truro City
Gosport Borough 1-1
Hayes & Yeading United Swindon Supermarine 0-1 Poole Town
Weston-super-Mare 1-0
Beaconsfield Town Wimborne Town 4-1
Walton Casuals - in the Central section Banbury won impressively at Peterboro Sports last night following up a great win at Bromsgrove on Sat - and are now top - hadn't noticed them creep up there. They have played a game more than the big-hitters in this division though. SL1- C
Berkhamsted 4-0
Kidlington - Kiddy host Diddy on Wed (4th) Daventry Town 1-4 Aylesbury United
Didcot Town 1-0 Yaxley
Kempston Rovers 4-0
Wantage TownSt Neots Town 1-5
North Leigh
Thame United 1-2 Bedworth United
SL1-S
Paulton Rovers 1-2 Thatcham Town
– ‘Kingfishers’ went up to 2nd behind Frome - then grabbed top spot last night (Tue) with a 3-0 win over Cirencester Slimbridge 2-0
Basingstoke Town –
‘Dragons’ just outside the bottom 2 with 1 point from 4 games. Willand Rovers 0-1
Highworth Town
Winchester City 3-0 Melksham Town –
att 171 ‘Winch’ in 5th IL1-SC
Bedfont Sports 0-0 Barking
Bracknell Town 4-0
Ashford Town (Middx) - att 286 - hatrick for MinhasChalfont St Peter 3-2 Chipstead
Chertsey Town 1-1 Ware
FC Romania 1-4
MarlowHanwell Town 4-1 Hertford Town
Staines Town 1-2 Harlow Town
Westfield 1-1 South Park
CCLP
Camberley Town 0-4 Sutton Common Rovers
Southall 1-2 Redhill
HELLP
Brackley Town Saints 0-2 Longlevens
Brimscombe & Thrupp 3-3 Westfields
WESSP
Tadley Calleva 1-1 Portland United